Zimní stadion - náš vzor (8.11.2011)

13. září 2013 v 22:11 | Jiří Klabal |  Kroměřížsko

Kauza ekonomických problémů víceúčelové haly TJ Slavia hýbe už několik týdnů kroměřížským sportovním prostředím. Situace dospěla do fáze poslední instance, kdy byl oddíl nucen zažádat o finanční podporu Město Kroměříž.
Zastupitelstvo tak stojí před zdánlivě banální volbou, a to zda dotaci poskytnout, či zamítnout. Konečné rozhodnutí je však stále v nedohlednu, protože schválení tzv. "zálohy na dotaci" ve výši 65 tisíc korun je totiž pouhým vědomím oddalováním problému. Všichni se shodneme na tom, že instituce sdružující více než 600 dětí si mimořádnou dotaci zaslouží, zvláště pak, když vlajková loď TJ Slavia - basketbalová mládežnická akademie, dělá našemu městu pořádnou reklamu v nejvyšších republikových soutěžích.
Problém je však mnohem hlubší, než se na první pohled může zdát a našim zastupitelům je třeba objektivně přiznat notnou dávku prozíravosti. Všem blíže zainteresovaným totiž musí být nad slunce jasné, že takovýchto kostlivců, jako již zmíněný schodek v rozpočtu v TJ Slavia, je ve skříni našeho města ukryto ještě daleko více. Jinými slovy: dáte-li jednomu, okamžitě se ozvou ostatní. K podobnému scénáři budou brzy odsouzena i další občanská sdružení, která neustálým krácením dotací z posledních let doslova živoří. Logická dotace pro TJ Slavia by tak spustila lavinu, která by zcela jistě notně zatřásla zaběhnutým, ovšem pro málokoho přijatelným stavem kroměřížského sportovního světa.
Předběžné návrhy, počítající s dalším snižováním dotací pro příspěvkové organizace pro rok 2012 (v podivné nepřímo úměrné paralele s plánovanými mnohamilionovými investicemi do zimního stadionu a plaveckého bazénu), by pro mnoho oddílů mohly být již zcela likvidační.
Ale jak z toho ven? Když se zeptáte předsedy Sportovní komise MÚ Kroměříž, dostane se vám odpovědi, že nejlépe si v nedávné minulosti počínali funkcionáři kroměřížského hokejového klubu, kteří předběhli dobu a "obratným" jednáním ve správný čas převedli zimní stadion pod Správu majetku města Kroměříže. Přeloženo do reálných souvislostí: přivedli klub k totálnímu bankrotu mnohem dříve, než se to podařilo ostatním příspěvkovým organizacím a zadlužili jej do takové míry, že toto břímě za sebou Město Kroměříž potáhne ještě pěknou řádku let.
Možná je smůlou TJ Slavia, která neustálým zvyšováním členských příspěvků srdnatě bojovala o zachování své existence a soběstačnosti, že její dluh činí "pouhých" 300 tisíc korun. Kdyby byl býval řádově o jednu nulu vyšší, problémy by byly dávno vyřešeny, jen Město Kroměříž by mělo k sobě přikovánu další protekční železnou kouli.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama